Bilten "Kurenat" br. 7

aktualnosti

• Ako priča nije dobra, nema te režije koja će je gledateljima učiniti dobrom!

Ove godine s radom ponovo kreće radionica "Filmska Župa". Fantastični prošlogodišnji uspjeh "Beterinske ljepotice", dokaz je kako djeca odlično shvaćaju, uče i primjenjuju čari vizualnog izražavanja te se time usput dobro zabave i nauče još jedan jezik – onaj filmski. Voditelj radionice Miro Bronzić, kreator ideje filmske škole, u intervjuu otkriva kako to izgleda "s druge strane kamere".

• Dodjela stipendija

Ove godine posebni dio natječaja odnosio se na kandidate deficitarnih zanimanja dostavljenih od Zavoda za zapošljavanje Dubrovnik za područje Župe dubrovačke pa su stoga jedan učenik (konobar) i sedam studenata (medicine i građevine) ostvarili pravo na stipendiju po toj osnovi.

• "Motomrazovi" posjetili župski vrtić

Članovi Motokluba Nomadi iz Župe dubrovačke i ove godine ugostili su članove motokluba Dvije rote iz Konavala, te su se uz zvuke sirena i u odijelima Djedova Božićnjaka dovezli ispred dječjeg vrtića u Župi dubrovačkoj. Na taj način su pridonijeli predbožićnom duhu i pjesmom pozdravili mališane kojima nije silazio osmijeh s lica.

• bastina

• Arheološka baština Župe dubrovačke

Izložbom su predstavljeni  dosadašnji arheološki nalazi i lokaliteti s područja Župe dubrovačke u kontekstu kulturno - povijesnih događanja od prapovijesti preko antičkog razdoblja do kraja srednjeg vijeka.

• Dragocjeni trag glagoljske pismenosti na dubrovačkom području

Župski natpis je drugi po redu natpis najranijeg glagoljskog razdoblja 11. i 12. stoljeća, odmah iza Baščanske ploče.

• Nekadašnji način života

Svaka stara župska kuća imala je komin, prostoriju poznatiju kao popret upravo po svom središnjem dijelu. Komin je bio obitavalište za cijeli dan. Tu se jelo, pilo, kuhalo, odmaralo, razgovaralo i dogovaralo. I danas za hladnih zimskih večeri komini ožive, ali na žalost ne u onom svom starom sjaju.

• Čuvari tradicije

Iako živimo u doba globalizacije kada je svijet postao jedno malo selo, a svi ljudi povezani su preko šest osoba, tradicija je nešto što se nikako ne smije zaboraviti i zanemariti. Naime, ukoliko se ne bude znala i poštivala vlastita povijest, kako očekivati da će se znati koji su pravi koraci za budućnost?

• Svako naše malo misto

Na užem gradskom području postoji nekoliko ulica koje nose imena predjela Župe ili ponekog slavnog stanovnika. Iako "imenovanje" ponekih ulica nije imalo poseban povod, svaki naziv nosi sa sobom i bogatu prošlost.

• sport

• Na mladima svijet ostaje

Ovog ljeta ponos Župe nije bila seniorska ekipa, već župska djeca koja su dala sve od sebe da osvoje naslov prvaka Hrvatske druge vaterpolske lige. Naravno, to su i uspjeli, te su još jednom pokazali kako je rad i trud  najvažnija komponenta koja garantira uspjeh.

• glazba

• Mlada župska nada

Iako se kaže kako je najteže biti najbolji kod kuće, Stefani je započela sa stvaranjem svoje glazbene karijere upravo kod kuće i to s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom s kojim je do sada nastupila čak tri puta.